top of page

"DAVUT HEYKELİ" Çizmesi bile zor.. Doç. Dr. Sezin Akça Bayar By NORTHWAY

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2021

WHISPERS of the ART"Skeching" yani eskiz çalışmaları hiç de göründüğü kadar kolay değildir. Hele ki gözler üzerinde çalışmak, "Davut" un gözlerini çalışmak, zevkli olduğu kadar zordur da. Ameliyat yapmaktan daha zor olduğunu söyleyebilirim.

"Michelangelo’nun Davut Heykeli", "Michelangelo Buonarroti" tarafından 1501 yılında yapımına başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır.
Geniş çevrelerce, Michelangelo’nun en iyi iki heykelinden biri ve Rönesans heykel sanatının bir başyapıtı kabul edilmektedir.
Eser, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgelemektedir. 5,17 metre yüksekliğindeki mermer heykel Floransa’nın bir sembolü niteliğindedir. Heykelin tamamı 8 Eylül 1504 tarihinde ortaya çıkarılmıştır.


Figürün omzunun üzerinde dikkat çeken sapanın yanı sıra figürde neredeyse mükemmel ‘insan oranı’ betimlenmiştir. Heykel, erkek form bilgisi esas alınarak disegno sanatsal disiplini ile temellendirilmiştir. Bu disipline göre heykel en iyi sanat şekli olarak ortaya konmuştur; çünkü ilahi yaratılışı taklit etmektedir.
    Esasında gerçek insan oranları gözetildiğinde heykelin oranları oldukça farklıdır. Baş ve üst-vücut, alt-vücut oranlarına göre daha büyüktür. Kimileri bunu maniyerist stile dayandırsa da, en kabul görmüş açıklama heykelin bir kilise cephesine veya yüksek bir kaidenin üzerine oturtulma amacıyla hazırlanmış olması ve bu şekilde bir açıdan bakıldığında oranların doğru görülecek olmasıdır.Michelangelo bu disipline olan bağlılığını şu davranış şekliyle ortaya koymuştur: Sanki Davut onun çalıştığı mermer bloğun zaten içindedir ve onu dışarıya çıkarmak ister. Aynen insan ruhunun bedenin derinliklerinde bulunduğuna olan genel inanç gibi. 
    
Davut'un gözünü çizmek, eskiz çizimlerinde çoğu zaman konu olmuştur.. Ama o kadar incelik ve eğitim gerektirir ki..Michelangelo'nun eşsiz yaratma gücüne aşık olabilirsiniz..

Evinize çiçek koymak için aldığınız Davut'un gözlerine daha fazla anlam yüklersiniz belki artık..:)"LOVE in the DAVUT's EYE"Doç. Dr. Sezin Akça Bayar, Göz Hastalıkları Uzmanı, Sanat ve Şiir Severhttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:%27David%27_by_Michelangelo_JBU0001.JPG#/media/Dosya:'David'_by_Michelangelo_JBU0001.JPG

365 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page