top of page

"3D PRINTING" Prof. Dr. Bülent Önal yazdı..

Güncelleme tarihi: 22 Ağu 2021


Warhammer, Kill- Team gibi henüz Türkiyede pek de bilinmeyen oyunlar aslında maketçilik ve strateji oyunlarını birleştirmeyi başarmış hobiler. Öncelikle belli hayali ırklardaki askerlerinizi ince bir işçilik ile yapıştırıp boyuyorsunuz. Oluşturduğunuz ordularınız sayesinde arkadaşlarınız ile stratejilerinizi çarpıştırabileceğiniz maçlar yapabilirsiniz. Sanırım 2019 da New York Times ta yayınlanan bir makalede bu tip resim boyama, heykel ve maket yapımı gibi tekrarlayan ve motor becerilerin gelişimine katkısı olan faaliyetlerin cerrahlar için faydalarından da bahsedilmişti.  
	Oyun diyoruz ancak o kadar kapsamlı ki aslında, masa üstü yapılan stratejik maçlar için okumanız gereken onlarca kitap var. Önce savaşçınızı bir maket gibi, ama oldukça küçük parçalarla yapıştırarak birleştiriyor, sonra sonra bazen günlerce ufacık ayrıntılarına kadar boyamakla uğraşıyorsunuz. Evde çocuklarımla yaptığımız ortak eğlencelerimizde onların da bu oyuna merak duyduklarını gördükçe çok sevindim. Özellikle kızımın boyadığı askerlerim arkadaşlarım tarafından çok beğenildi. Son zamanlarda oğlum da bize katıldı ve hem beraber eğlenceli vakit geçirebiliyoruz, hem de ince motor becerilerinin gelişmesinde faydalı bir aktivite yapmış oluyoruz. 

	Son dönemde ayrıca 3D printing işine merak saldım. Aldığım printer ile internetten bulduğum figürleri basıp, çocuklarımla boyadığım bir aktivite olarak başlamıştı ancak sonrasında öğrenmeye başladığım sketch- up programı sayesinde hastanede hastalarıma gösterdiğim skolyoz, omurga ve kafatası maketlerini de bastım.

Prof. Dr. M. Bülent Önal Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı www.bulentonal.com






39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page