top of page

"YERKÜRE", İNSAN GEMİSİNİN TEK LİMANI.. Meltem Doğanay yazdı.."Şöyle bir düşünüyorum da insan nasıl da evini özene bezene korur, aklar paklar…"
 
 Huzur diyarı evini ..
 

İnsanın yaşaması için temel gereksinimlerden ev, su gibi oksijen gibidir insan için .. Sadece insanın mı evi vardır şu dünyada, ya diğer canlılar ?? Tabi ki tüm canlılar yapısal özelliklerine göre doğada yerlerini almışlardır .. Dolayısı ile ne kıymetlidir şu yerküre dediğimiz "Dünya", her canlıya kendi ölçülerinde barınacağı bir yer, yaşayacağı kadar ekmek, su ve nefes alacağı kadar oksijen verir ..

Oysa ki nedir bu insanoğlunun şu güzelim evinden yuvasından alıp veremediği ?? Bombalar, silahlar üretir, insanlık için dünyaya geldiğini unutarak .. Bir de üretmekle kalsa keşke !! Acımasızca kullanır gözünü bile kırpmadan ..


Bilmez mi ki, her bir silahtan çıkan duman, her bir bombanın bıraktığı zerrecikler ve zararlı maddelerin insanı yok ettiği ve acı verdiği gibi; güzelim doğaya da ne yaralar açtığını ve doğada bu maddelerin kaybolmadığını .. Atmosferimize ne denli zarar verdiğini .. Hâlbuki, insanın kendi biyolojik yapısındaki çalışan sistemi gibi, doğanın, atmosferin ve doğa kaynaklarının da kendi içinde bir sistemi vardır .. Tıpkı hastalıklara karşı nasıl ilaç alıp vücud işleyiş sistemimizi normale döndürüyorsak, doğanın da sisteminin ilgiyle ve korunmaya ihtiyacı vardır ..


Nasıl ki hasta bir vücudun mikroplara karşı direnci düşerse, doğanın da, yorgun düştüğünde, yok edilip yıkıldığında kendi içindeki direnci düşer ..
 

Nasıl bir maddesellik ve nasıl gözleri hiç açılmamış bânaz bir düşüncedir ki, hırsla ve de acımasızca hayata, yaşama ve doğaya bunları salıverdiren .. Bunu Sevgi ve iyilikler yapmaz elbette .. Bunu, gözü kötülükten ve hırstan kör olmuş ve de medeniyetten uzak vicdanı olmayanlar yapar tabi ki ..

Peki bilmez mi ki, elbet bu kötülüğün kendisine de döneceğini .. İşte doğanın direncinin görünen yüzü karşımızda !! İşte ortada, covid 19 dedikleri virüs .. Doğa, kendi içinde bu virüsle yaptığı savaşı daha kazanamadı .. Sadece sosyâl mesafe, hijyen, aşı derken biz insanlar mı savaşıyoruz bu virüsle ?? Doğanın kendine ait olan varlıklarını koruduğu sistematik işlevi mücadele etmiyor mu ?? Mis gibi bahar kokulu oksijeni üretmek istemez mi doğa ?? Ya da birbirinden lezzetli taze yiyecekleri yeşertmez mi ?? Bolluk bereket sunmaz mı ?? Bütün bunları doğa sunar, verir bize .. Sen onu küstürmez isen .. Sen onu korursan .. Saygı gösterirsen .. Kendi hırsların için bombalarla , silahlarla kirletmez isen , Ormanları ve içindeki canlıları yakmaz isen .. İnsan bilim adamı da olur, Harward Üniversitesinden de mezun olur .. Oxford ‘ dan da .. İnsanlık, sevgi, saygı ve vicdan üniversitesinden mezun değilse bir hiçtir .. Bu silahları bombaları üretenler de mutlak bilim eğitimi almışlardır, kimbilir kaç tane lisans sahibidirler ..


 "Fakat kullanmak, kullandıran zihniyet: İşte orada insanlık üniversitesi almadığı kesindir .."
Şimdi Dünyamızı yani yerküremizi tamir etme ve barışma zamanı ..

Mars'a gidiyoruz, Uranüs’ e de gideriz ne olacak ..

Dünyayı bitirdik , başka gezegenlerde hayat arıyoruz ..

Güzel ..

Fakat Yerküresiz olmaz hiçbirşey ..

Önce Yerküre ile ve insanca yaşamla barışacağız ..

Çocuklara, masum insanlara yaşama hakkı tanıyacağız ..

Savaşsız bir yaşam ile barışacağız ..

Doğayı küstürmenin sonuçlarını bugün nasıl yaşıyorsak ,

Bu doğayı bize Sunan Yaradan'ı da küstürmüyor muyuz ??

İnsanın evi bir gemi, sığındığı limanı ise dünyamızdır ..

Çiçeği, böceği, suyu, toprağı ve oksijeni ile ..

Bunu eken, biçen, seven insanı ile ..

Klorofil yaparak oksijen ve hidrojen dengesini sağlayan ormanları, ağaçları ile ..

Bolluk ve bereket sunan, çeşit çeşit toprağı ve birlikte bütünleştiği canlıları ile ..


Başka Yerküre yok .. İnsan gemisinin sığınacağı başka liman da yok .. Sevgilerimle …Meltem Doğanay
55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page