top of page

"YEME BOZUKLUĞUNUN ÜSTESİNDEN GELMEK" Prof. Dr. Aslıhan Dönmez'in yeni kitabı..

Güncelleme tarihi: 22 Ağu 2021

"HEPİMİZİN HAYATININ BİR DÖNEMİNDE YAŞADIĞI YEME BOZUKLUKLARI HAKKINDA ÇOK ETKİLEYİCİ BİR KİTAP VE ANALİZ"Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar’ın editörlüğünde hazırlanan ve her kitapta belli bir psikolojik soruna odaklanan "Hayatı Anlamak" serisi, günümüzde hemen herkesin hayatında en az bir dönem karşılaştığı yeme davranışı sorunlarına odaklanıyor. Bireyin kendine nasıl yardım edebileceğine yoğunlaşan bu serinin ana rengi, psikolojik bozuklukların nedenleri ve çözümlerini anlamak için iletişime dayalı bilimsel yöntemi esas alan Bilişsel Davranışçı Psikoterapi.

Yeme bozukluklarının psikiyatrik hastalıklar arasında doğrudan hayati tehlike yaratan tek rahatsızlık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aslıhan Dönmez, endişelerinize kalıcı çözüm önerileri getiriyor. Kilonuz ve görünümünüz konusunda takıntılı düşünceleriniz mi var? Çoğunlukla televizyon, bilgisayar veya tablet karşısında mı yemek yiyorsunuz? Hayatınızın önemli bir kısmını diyet yapma-kilo verme-geri alma-diyet yapma döngüsünde mi geçirdiniz? Yeme dürtünüzü kontrol altına almakta zorlanıyor musunuz? Açlık sinyallerini duymayı unuttunuz mu? Kendinizi hep fazla kilolu mu görüyorsunuz? Can sıkıntınızı, öfkenizi, kaygınızı, yalnızlığınızı ya da içinizdeki boşluk hissini gidermek için yemek mi yiyorsunuz? Özellikle bazı yiyeceklere karşı bağımlılığa varan bir gereksinim hissediyor musunuz? Yeme davranışlarınızı sağlıklı hâle getirmenin ilk basamağı, kendinize bakıp gerçekçi sorular sormaktır: Yeme bozuklukları nelerdir? Hangi nedenlerle ortaya çıkar? Yeme bozuklukları nasıl düzelir? Olumsuz beden algısı nasıl değiştirilir? Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın asıl formülü nedir? Duygusal yeme nedir? Farkına vararak yeme ne demek?

Yeme Bozukluğunun Üstesinden Gelmek, hem yeme bozukluğu hastalarına hem de yeme sorunları yaşayan sağlıklı bireylere yönelik bilimsel bir kılavuz. “Bizi diyetler bozdu” diyen Prof. Dr. Aslıhan Dönmez, yeme davranışımız açısından fabrika ayarlarımıza dönmenin yollarını uygulamalarıyla anlatıyor.

" Duygusal yemeyi sadece kilolu veya obez insanların yaptığı bir davranış olarak görmemek gerekir. Hepimiz duygusal yeme davranışı yapıyoruz ama bunu ne kadar çok yapıyorsak o kadar kilo alıyoruz. Çünkü duygusal yeme sonucunda bedenin ihtiyacından daha fazla kalori almış oluyoruz."
Ne kadar tanıdık değil mi?


Dr. Dönmez'in bu konudaki ve diğer yazılarına "Fikir Turu" sitesinden ulaşabilirsiniz.Prof. Dr. Aslıhan Dönmez, Psikiatri uzmanı, Nörobilim doktoru

260 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2 Post
bottom of page