top of page

"ANDREA BOCELLI.. HER YERİ AYDINLATAN ADAM".. Doç. Dr. Sezin AKÇA BAYAR yazdı..

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 2021

KARANLIKTAN AYDINLIĞA..


İtiraf ediyorum.. Hayatımda en kıskandığım.. kadın "Veronica Berti Bocelli".. Neden mi?.. Yanında kendisini tüm görsellik ve somut yaşamdan uzakta, tüm kalbiyle seven.. sadece sesiyle değil, iyi kalbiyle, ruhuyla, enerjisiyle.. bize ilham olan.. Sayın "Andrea Bocelli" nin eşi de ondan..


Andrea Bocelli müzikleriyle aslında ilk tanışmam.. Düğünüme dans müziği ararken başladı.. Yıl 2006 idi.. "L'Abitudine".. evet bizi anlatıyordu.. "Alışkanlık.."

Evlenirken de yanımdaydın Andrea.. Çok dinlemiş ve aşinaydım tabi.. Ama bu adamın hayatımın merkezinde yer alacağını.. her zor anımda.. her mutluluğumda, her ihtiyacım olduğunda yanımda olacağını, bana hep dost, arkadaş.. yeri geldiğinde sırdaş olacağını.. ne hissedersem beni anlayacağını inanın ben de bilmiyordum, tahmin de edemezdim.. Beni hiç bırakmadı..

Göz Bölümü'ne girmem ve ortak paydamız müzik olmasa da.. onun bakmayı, görmeyi, dinlemeyi, konuşmayı.. hatta susmayı bilen gözlerini keşfetmem.. Aslında ihtiyacımız olan şeyin, güzel kalp, dil; iyi duymayı bilen bir kulak, iyi düşünmeyi bilen ve isteyen bir beyin ve vücut olduğunu anlamam bu güzel yürekli, güzel sesli adam ile oldu..
Şimdi biraz ANDREA'dan bahsedelim..
Yıllar önce "Melodrama'yı onun sesinden dinlerken.. yazdığım küçük bir notla başlamak istiyorum.. Melodrama'yı açın ve gözlerinizi kapayın.. Nerelere gittiğinize siz bile şaşıracaksınız.. Ben bu küçük, gözleri az gören çocuğun yaşadığı yere gittim.. 
Gelin bana katılın..

TOSCANA’YI DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI

Toscana’yı ne zaman duysam içimde aynı heyecan uyanıyor.. Rüzgarda uçuşan yaprakların çıtırtılarını duyuyorum.. gölün kenarında bisikletleriyle ezerken yaprakları çıkan sesi..Bankın kenarında oturup çocuklarını seyredenleri.. Sen aklıma geliyorsun..ve Melodrama tabiki..Uzaktaki koyu yeşil yamacı seyredişimizi..İçimden kopanları..Belki hatırlıyorsundur..

Başımı omzuna dayamıştım karanlıkta..Bir oraya bir buraya uzanan ağaçların gökle birleştiği yerde..ansızın karşımıza çıkan bulutların oynadığı oyunu..
Unutmak mümkün mü bilmiyorum ama..İnan Andrea ve ben biliyoruz.. Yıldızları seyrederken ne gördüğünü çok iyi hatırlıyorum..Neye benzettiğini..ruhumu okuyordun adeta..İnanıyordum sana..nasıl bilebildiğini düşünüyordum..

Ne zamandır yazamamıştım sana..belki utancımdan belki de tembelliğimdendir..Belki de aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamak istemeyişimdendir..kim bilir..Her duyduğumda orada yaşıyor hissi kaplıyor benliğimi..Gözlerinin bebek yeşili geliyor aklıma.. Unutuyorum o an herşeyi..sadece dönüyor etrafımızda gökyüzü..Yaprak çıtırtıları bile yok..Hüzün ehh belki biraz; biraz serzeniş..biraz korku..biraz alçak gönüllülük..biraz belki ruhani uyanış.. Kim bilir..
Lütfen gözlerini aç diyorsun bana..işte ordalar..o muhteşem bir çift ışıltı..sanki beynime işliyor gizliden..hayaldeymiş gibi..sinsice..ustaca ordalar..
Andrea ve ben ikimizin de gözleri kapalı..uzaktan uzağa seni seyrediyoruz.. hasretle..

SEZİN AKÇA BAYAR
Bazen Dünya'ya gözleri kapamak iyi gelebiliyor.. Aynen duymamak istediklerimiz gibi..

MELODRAMA "MELODRAM"Questa mia canzone
Inno dell’amore
Te la canto adesso
Con il mio dolor
Così forte, così grande
che mi trafigge il cuor
 
Ma limpido è il mattino
tra i campi odor di vino
Io ti sognavo e adesso
Ti vedo ancora lì
Ah, quanta nostalgia
Affresco di collina
Io piango che pazzia
Fu andarsene poi via
 
Questa melodia
Inno dell’amore
Te la canto e sento
Tutto il mio dolor
Così forte, così grande
che mi trafigge il cuor.
 
Ma limpido è il mattino
tra i campi un gran mulino
lì è nato il mio destino
amaro senza te…
amaro senza te
 
E questo core canta
Un dolce melodramma
È l’inno dell’amor
Che canterò per te
È un melodramma che
Che canto senza te

"Melodramma" is the lead single from Italian pop tenor Andrea Bocelli's 2001 album, Cieli di Toscana. The song was written by Pierpaolo Guerrini and Paolo Luciani, and is among Bocelli's most popular and well-known songs.
The song was later included in Bocelli's 2007 greatest hits album, The Best of Andrea Bocelli: Vivere.
The music video of the song is directed by Larry Weinstein and features Bocelli singing while riding a horse.
Ne mi anlatıyor? Aslında çok basit şekilde aşkı.. ama o kadar derin ki.. her şeyi anlatıyor aslında..

Bu benim şarkım
Aşkın ilahisi
Sana onu söylüyorum
Kederimle
Öyle güçlü öyle büyük ki
Kalbimi hançerliyor
 
Ama sabah berraklaşıyor
Tarlalarının arasında şarap kokusu
Senin hayalini kuruyordum ve şimdi
Seni görüyorum hala orada
Ah, ne kadar nostaljik
Resmedilmiş vadiler
Ağlarım, bırakıp gitmek uzaklara ne delilikti
 
Bu benim şarkım
Aşkın ilahisi
Sana onu söylüyorum
Kederimle
Öyle güçlü, öyle büyük ki
Kalbimi hançerliyor
 
Ama sabah berraklaşıyor
Tarlalarının arasında şarap kokusu
Orada doğdu benim kaderim
Yokluğunla tatsız…
Yokluğunla tatsız…
 
"Bu kalbim
Tatlı bir melodram söylüyor
Aşkın ilahisini
Senin için söylüyor
Bir melodramdır
Sensiz söylediğim"

https://lyricstranslate.com/tr/melodramma-melodram.html 
Andrea Bocelli (doğum tarihi, 22 Eylül 1958; Lajatico, Pisa ili, Toskana); İtalyan tenor, söz yazarı, besteci ve albüm yapımcısıdır. Beş aylıkken doğuştan glokom teşhisi kondu ve bir futbol kazasının ardından 12 yaşında tamamen kör oldu. Bocelli akşamları piyano barlarında ve yerel şarkı söyleme yarışmalarında yarıştıktan sonra, Sugar Music etiketi ile ilk kayıt sözleşmesini imzaladı. 1994 yılında ün kazandı ve yeni gelenler kategorisinde şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek notlarla "Miserere" adlı 44. Sanremo Müzik Festivali'nin ön turunu kazandı.
1982'den beri Bocelli, hem pop hem de klasik müzikten 15 solo stüdyo albümü, üç büyük hit albümü ve dokuz opera kaydetmiştir. Dünya çapında 90 milyondan fazla albüm satılmıştır. Klasik müziği uluslararası pop listelerinin zirvesine taşıyan crossover (caz müziğin günümüzde popüler olan hali) sanatçısı olarak başarılı olmuştur. İlk derleme albümü Romanza, tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri iken, Sacred Arias tarihte herhangi bir solo sanatçının en çok satan klasik albümüdür. Uluslararası şöhretine büyük katkıda bulunan "Con te Partiro" isimli parça ile Avrupa'da birçok ülkede 6 aya yakın bir süre müzik listelerinin başında yer aldı.
Andrea Bocelli, eşi Enrica'dan boşanmış olup, iki erkek çocuk babasıdır ve hukuk fakültesi mezunudur. 1998'de Bocelli, People dergisinin 50 En Güzel Kişisinden biri seçildi.
Celine Dion "Tanrı'nın şarkı söyleyecek bir sesi olsaydı, Andrea Bocelli'ye çok benzerdi." demiştir ve plak yapımcısı David Foster'ın Bocelli'nin sesini sık sık dünyanın en güzel sesi olarak tanımladığını söylemiştir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Andrea_Bocelli 

Andrea Bocelli, Alessandro ve Edi Bocelli'nin çocuğu olarak 1958'de Toscana'da dünyaya geldi. Doğumdan sonra asıl adı Amos olan Bocelli'nin görme ile ilgili birçok sorunu olduğu açıktı ve sonunda "Konjenital glokom" teşhisi kondu ve acil ameliyata alındı. Üç yaşında tekrar ameliyata alındı. Hastanede odasında gözleri bandajları yatarken sürekli ağlayan Amos'u sakinleştiren tek şey, yan odada başka bir hastanın dinlediği klasik müzik olmuştu..


Bocelli, ailesine ait küçük bir çiftlikte büyüdü.

Bocelli çocukluk döneminde de müzikle ilgiliydi. Anesi, müziğin onu teselli edecek tek şey olduğunu düşüncesindeydi. 6 yaşında piyano derslerine başladı ve daha sonra flüt, saksafon, trompet, trombon, gitar ve davul çalmayı öğrendi.


Bocelli'nin dadısı olan Oriana ona Franco Corelli'nin ilk plağını verdi. Bocelli ilk defa o zaman tenor ve kariyere ilgi göstermeye başladı. Henüz 7 yaşındayken, ünlü sesleri tanımaya ve ilgi göstermeye başlamıştı. Ailesi tarafından, görme yetisi giderek azalan Bocelli, yatılı bir körler okuluna verildi.
Oniki yaşında, Bocelli dernek futbol maçında meydana gelen bir kazadan sonra görüşünü tamamen kaybetti. Bir maç sırasında top tutarken (kaleciyken) başına çarpan top nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Doktorlar, görüşünü kurtarmak için son bir deneme yapmak istediler ve sülüklere başvurdular, ancak başarısız oldular.

Evde bir sabah.. "Anne güneş nerede, göremiyorum dediğinde.. Bocelli, 12 yaşındaydı.."

Bocelli çocukluğunda şarkı söylemeye çokça zaman harcadı. İlk konserini doğduğu yerden çok uzak olmayan küçük bir köyde verdi. İlk şarkı yarışmasını 14 yaşında Viareggio'daki Margherita d' Oro'da "O sole mio" ile kazandı. 1980 yılında liseyi bitirince, ardından hukuk eğitimi için Pisa Üniversitesine gitti. Para kazanmak için akşamları barlarda piyano çalıp, şarkı söyleyen Bocelli, 1987'de Enrica ile tanıştı ve sonrasında evlendi. Hukuk fakültesini tamamladı ve bir yılını mahkemeye atanan avukat olarak geçirdi. İlk çocukları Amos Şubat 1995'te doğdu. İkinci oğulları Matteo, Ekim 1997'de doğdu. Çift 2002'de ayrıldı. Bocelli 2002'de tanıştığı ikinci eşi ve menajeri Veronica Berti ile yaşıyor. Bu evlilikten Virginia (2012) adlı bir çocuğu olmuştur. Bocelli ata binme tutkunudur ve İnter taraftarıdır. İtalya'nın Adriyatik kıyısındaki Jesolo'daki plajın bir bölümüne de 11 Ağustos 2003'te Bocelli'nin adı verilmiştir.
"MUSIC of SILENCE" Aynı adı taşıyan kendi kitabından uyarlanan bir filmdir.


ANDREA'nın hayatını konu alan biyografik filmin sonunda dinlediğimiz kendi sözlerini iletiyorum..

"Sevgili Veronica, sevgili çocuklarım.."
"Her yaşantı anlatılmayı hakeden bir hikayedir.. Her hayat bir sanat eseridir.. Öyle görünmüyorsa belki tek gereken "ODAYI AYDINLATMAKTIR ".. Önemli olan inancınızı yitirmemenizdir.. Tanrısal öngörüye güvenin.. Ve bizlere gösterdiği yolda ilerleyin..
Kulak verirseniz her yaşantıda aşkı duyarsınız.. Çünkü aşk her şeydir.. Dünyaya gücünü verendir.. Söylediğim her notada aşk saklıdır.
"Unutmayın ki tesadüf diye bir şey yoktur.. Bu illüzyonu kanunsuz ve küstah insanlar, dünyanın gerçeklerini mantığa feda etmede kullanır.."
ANDREA BOCELLI

SOULMATES

"When two people still want to be together in every possible way after many years, it means that one soul completes the other, that we recognised each other. Veronica and I were soulmates right from the start."

"ANDREA BOCELLI"


"İki insan yıllar sonra hala, mümkün olan her şekilde birlikte olmak istediğinde, bu bir ruhun diğerini tamamladığı, birbirimizi tanıdığımız anlamına gelir. Veronica ve ben en başından beri ruh ikiziydik." ANDREA BOCELLI
Ruh ikizinizi bulmanız dileğiyle..
Doç. Dr. Sezin Akça Bayar, Bir Andrea Bocelli aşığı..
693 görüntüleme2 yorum

2 Comments


Sebnem Deniz
Sebnem Deniz
Oct 07, 2021

Bu nefis yaziyi kizim Ada Deniz'e de okudum .. Kendisi bebekliginden beri onun eserlerine asina..Ben koyu hayraniyim..Kaleminize yureginize saglik! Sizi cok seviyoruz ♡

Like

koraygrbz75
koraygrbz75
Aug 27, 2021

Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.

Like
Yazı: Blog2 Post
bottom of page